strumica umowa m

Strumica i Grójec miastami partnerskimi

W sobotę 25 lutego 2012r. w Strumicy Burmistrz Gminy i Miasta Grójec Jacek Stolarski oraz Burmistrz Gminy i Miasta Strumica Zoran Zaev podpisali umowę partnerska dotycząca wzajemnych stosunków pomiędzy miastami Strumica w Macedonii i Grójec.

Porozumienie będzie polegało na wymianie doświadczeń z dziedzin: szkolnictwa, kultury, nauki, sportu i gospodarki. Podpisana umowa sprawi, że miasta partnerskie będą współpracować również w zakresie administracji samorządowej.
Umowa o współdziałaniu w zasadzie jest tylko formalnym zatwierdzeniem współpracy, która trwa już od jednego roku. Nasza współpraca będzie odbywała się na wielu obszarach. Mamy dużo wspólnych doświadczeń i możemy się uzupełniać swojej w pracy - mówi Jacek Stolarski. Będziemy próbowali stworzyć również płaszczyznę współpracy pomiędzy przedsiębiorcami i biznesem - dodaje burmistrz.

strumica umowa1 d

strumica umowa2 d

strumica umowa3 d

Po podpisaniu umowy burmistrz uczestniczył w strumickim karnawale. Jest to największa impreza, jaka jest organizowana w Strumicy. Karnawał gromadzi setki osób z kraju i zagranicy. Każdego roku do Strumicy zjeżdżają grupy taneczne liczące od kilku do kilkudziesięciu członków. Ludzie przebrani w kolorowe stroje biorą udział w paradzie ulicznej, która ma swój finał w centrum miasta. Na placu w wszystkie grupy w rytm muzyki kolejno prezentują swoje stroje, układy taneczne i maski. Na zakończenie karnawału wybierana jest najlepsza drużyna, która otrzymuje nagrodę pieniężną. W tym roku wygrała grupa ze Strumicy prezentująca maskę o nazwie pawie.

strumica karnawal2 d
Na zdjęciu zwycięska maska pawie

Galeria karnawałowa

strumica karnawal1 mstrumica karnawal3 mstrumica karnawal4 m

strumica karnawal5 mstrumica karnawal6 mstrumica karnawal7 m

Strumica to miasto w południowo-wschodniej Macedonii oddalone od stolicy Skopje o 150km. Miasto istniało już w X wieku p.n.e. pod nazwą Astraion. Następnie w IV w. n.e. zostało przemianowane na Tiveriopolis. Obecna nazwa miasta i rzeki, nad którą leży to Strumica, która pojawiła się po zasiedleniu Bałkanów przez Słowian. Strumica to jedno z najzamożniejszych miast w Macedonii.  Jest ośrodkiem rolnictwa oraz przemysłu włókienniczego, produkującego w dużej części na rynek zagraniczny.
Gmina Strumica zajmuje powierzchnię 485,59 km2, którą zamieszkuje 54.676 osób. Miasto ma dogodne położenie geograficzne. Do granicy z Bułgarią jest 22 km, a do przejścia granicznego z Grecją 45 km.
Strumica jest czwartym zagranicznym miastem, z którym Grójec nawiązał współpracę i podpisał umowę partnerską. Wcześniej takie porozumienie zostało zawarte z miastami: Spišská Nová Ves (Słowacja), Vetka (Białoruś) oraz Canosa di Puglia (Włochy).
Z kolei Strumica ma już podpisane umowy o współdziałaniu z: Petrich (Bułgaria), Axios (Grecja), Kilkis (Grecja), Thermi (Grecja), Bjelo Polje (Czarnogóra), Koper (Słowenia), Osijek (Chorwacja) i Ilica (Turcja). Grójec jest zatem dziewiątym europejskim miastem, z którym Strumica zawarła umowę partnerską.

Karol Biedrzycki