bibl_seniorzy_wielkanoc_m

Wielkanocne spotkanie w Bibliotece

Wielkanoc to ulubione święto celebrowane przez starsze pokolenie Polaków. Jest to czas spędzony z rodziną, na wspólnym przebywaniu. Związane z religią i tradycją. Jednak, generalnie rzecz biorąc, tradycję najchętniej podtrzymują osoby dojrzałe.

W okresie przed świątecznym wybieramy się na zakupy wydając kilkaset złotych, stoimy w kolejce po chleb (bo o ten z dobrej piekarni niełatwo w okresie przedświątecznym), gotujemy, wykorzystując tradycyjne przepisy kulinarne. A wszystko po to, aby spotkać się z rodziną, zasiąść przed telewizorem, pójść na spacer. Coraz częściej zakupujemy gotowe palmy, stroiki a nawet potrawy. Ginie zwyczaj wspólnego przygotowywania i świętowania podczas Świąt Wielkanocnych, na rzecz nowoczesnych i bardziej wygodniejszych form aranżacji tego czasu.

bibl_seniorzy_wielkanoc1_d

W ramach cyklu Biblioteka ulubione miejsce dla seniora odbyło się spotkanie pt: Wielkanocne Inspiracje zorganizowane przez Wypożyczalnie dla Dorosłych.

Tradycje i obyczaje

Uczestnicy spotkania mogli wysłuchać o historii świąt, ich obrzędowości a także sposobu obchodzenia Wielkiej Nocy w innych krajach, np. okazuje się, że w Anglii w Wielki Piątek wypieka się bułki ozdobione krzyżem z cukru, we Włoszech zaś nie ma tradycji chodzenia ze święconką. W Szwecji obchodzony jest dzień Czarownic, które odwiedzają w Wielką Sobotę wszystkich sąsiadów obdarowujących ich wielkanocnymi listami. W zamian oczekują słodyczy. Egzotyczna nazwa Turki wielkanocne oznacza straże przy grobie Chrystusa, które w przeszłości złożone były z Polaków, wracających spod Wiednia po zwycięstwie nad Turkami. W Meksyku istnieje procesja Bractwa Biczowników. Natomiast w USA Tysiące osób w niesamowitych nakryciach głowy bierze udział w Paradzie Wielkanocnej na Manhattanie. Ma to miejsce w niedzielny poranek. Odbywa się tam konkurs na najciekawszy kapelusz wielkanocny. Pomysłów na obchody świąt jest coraz więcej. Otóż należy nie zapominać o Peru, w którym mieszkańcy kraju Inków najchętniej mówią obrazami. Na znak miłości do Zmartwychwstałego, układają na ulicach, ze świeżo zerwanych kwiatów, mchu, gałązek drzew pachnące dywany. Wywieszają również w oknach lampiony w kształcie serc. Okazuje się, że tradycja obchodzenia świąt jest podtrzymywana, nie zawsze jednak wiemy, że ma ona swoje wielowiekowe korzenie. Spotkanie dodatkowo wzbogaciła prezentacja multimedialna dotycząca Wielkiego Tygodnia.

Palmy, stroiki, koszyczki

Następnym punktem programu były warsztaty manualne. Seniorzy własnoręcznie wykonywali palmy wielkanocne, stroiki, koszyczki, pisanki. Palmy ozdabiane były bukszpanem, piórkami, kolorowymi kwiatuszkami. Koszyczki z żółtymi zajączkami, kurczaczkami, wydmuszki z zasadzoną rzeżuchą ozdobione biała koronką, owies z barankiem. Ozdobione roślinnym akcentem wyglądają bardzo odświętnie i mogą być miłym urozmaiceniem świątecznego stołu. Wazoniki ze skorupek były dobrym dodatkiem do wielkanocnego koszyczka. Wiele osób skusiło się by zrobić pisankę. Można było ozdobić ją zwiniętą w cienką nitkę bibułą, sitowiem, pomalować farbą, obkleić wzorzystym makaronem, czy też stworzyć wzór ze złotej lub srebrnej nitki, obtoczyć jajko na folii bąbelkowej, pomalowanej farbą, by powstały śliczne kropki. Pomysłów była masa. Każdy mógł stworzyć coś dla siebie i w swoim stylu, by potem zabrać to na świąteczny stół i do kościoła.

Niespodzianka

Na zakończenie spotkania Biblioteka przygotowała poczęstunek. Po tak mile spędzonym czasie, rozmowom przy herbatce i śledziku nie było końca. A wspólne obejrzenie wystawy poświęconej działalności Biblioteki zakończyło, jakże miłe spotkanie.

Kolejne spotkanie naszych Seniorów odbędzie się 25 maja o godz. 18 w Klubie Artystycznym GALERIA.

MGBP