Turnieje, zawody...

W dniu 23 maja 2015 na nowoczesnej pływalni „Neptun” w Radomiu odbyły się Ogólnopolskie Integracyjne Zawody Pływackie. Impreza ta miała na celu pokazanie uroku pływania sportowego poprzez udział i integrację dzieci oraz młodzieży pełnosprawnej i niepełnosprawnej. W zawodach uczestniczyło ponad 200 zawodniczek i zawodników z 15 klubów z całej Polski. W tym gronie znalazła się również reprezentacja z grójeckiego Oriona.

18-naścioro pływaków pod opieką trenerów i przy wsparciu towarzyszących im rodziców może zaliczyć ten występ do udanych. Nasza młodzież szczególnie chwaliła sobie wodę w radomskim basenie za „lekkość”, która to pozwoliła osiągnąć im bardzo dobre czasy.

Na szczególne wyróżnienie zasłużyli Basia i Jaś Werpachowscy zdobywcy dwóch brązowych medali oraz najstarsi w tym gronie: Weronika Stankiewicz, Jakub Kosiorek, Kacper Ryczkowski i Kacper Dębek. Pochwały za swoje występy zebrali również najmłodsi pływacy: Daria Kałuża i Mikołaj Mazur. Zawody te pokazały, że wszyscy nasi reprezentanci odnotowali wzrost swoich osiągnięć w tym półroczu, co dobrze rokuje na ich przyszłe wyniki.

Reprezentacja klubu UKS "ORION" oraz zdobyte medale i dyplomy:

Werpachowski Jan
3 m-ce, 50m w stylu grzbietowym (43.43)
4 m-ce, 50m w stylu dowolnym (35.55)

Werpachowska Barbara
3 m-ce, 50m w stylu grzbietowym (43.54)
5 m-ce, 50m w stylu dowolnym (37.27)

Wojciewski Seweryn
4 m-ce, 100m w stylu klasycznym (1:50.25)

Kosiorek Jakub
6 m-ce, 50m w stylu grzbietowym (36.42)

Ryczkowski Kacper
6 m-ce, 100m w stylu klasycznym (1:29.48)

Stankiewicz Weronika
6 m-ce, 50m w stylu grzbietowym (46.14)

Walenciej Aleksander
6 m-ce, 100m w stylu klasycznym (2:02.13)

Berezińska Aleksandra
Brońska Julia
Broński Jędrzej
Dębek Kacper
Goszczyńska Julia   
Kałuża Daria
Mazur Mikołaj
Ocieczek Wiktor
Stępniewski Bartłomiej
Walczuk Anna
Wrzesińska Magdalena

Trenerzy:
Joanna Czernicka
Grzegorz Molga

Zawody miały charakter integracyjny, gdyż zawodnicy niepełnosprawni startowali wspólnie z pełnosprawnymi. Listy startowe były układane tak, jak na każdych innych zawodach, z uwzględnieniem czasów osiąganych przez poszczególnych startujących, dzięki czemu współzawodnictwo przekładało się na prawdziwą walkę na torach o każdy ułamek sekundy.
Zawodnicy niepełnosprawni wzbudzili podziw, a nierzadko wprawiali w zakłopotanie swoich pełnosprawnych konkurentów pokazując, że nie ma barier, których nie można przełamać. Liczy się to samo, co w każdej innej dyscyplinie: trening, determinacja i praca.

Pływacy niepełnosprawni podzieleni byli na 14 grup (klasy S1-S14), każda różni się rodzajem schorzenia i możliwościami pływackimi zawodników. Im niższa klasa, tym cięższe schorzenie i oczywiście dłuższe czasy. W klasach S1-S5 pływają zawodnicy poruszający się na co dzień na wózkach inwalidzkich, w klasach S6-S10 osoby "stojące" z różnymi dysfunkcjami narządu ruchu, w tym po amputacjach, w S11-S13 osoby niewidome i niedowidzące, a w S14 zawodnicy ze schorzeniami mentalnymi.

Na koniec należy pogratulować klubowi MKS „WODNIK” zorganizowania wspaniałej imprezy sportowej. Mamy nadzieję, że zawodnicy UKS „ORION” jeszcze nie raz będą mogli gościć na tej radomskiej pływalni.

UKS Orion zawody integracyjne 1d

UKS Orion zawody integracyjne 2d

UKS Orion zawody integracyjne 3d

UKS Orion zawody integracyjne 4d

UKS Orion zawody integracyjne 5d

UKS Orion zawody integracyjne 6d