Komunikaty

PARCH JABŁONI
Niedzielne opady lokalnie wywołały średnie infekcje parcha jabłoni. Jeżeli wystąpiła infekcja konieczny może okazać się zabieg interwencyjny jednym z poniższych preparatów:
Batalion 450SC 0,7 l/ha, Chorus 50 WG 0,3 kg/ha, Qualy 300EC (0,5 l/ha), Zato (0,15 kg/ha),
Preparaty interwencyjne należy stosować zawsze w mieszaninie z fungicydem kontaktowym.
Można zastosować również gotowe mieszaniny jak: Flint Plus, czy Tercel.
W najbliższych dniach prognozowane są kolejne opady, które mogą wywołać najsilniejszą infekcję parcha jabłoni w tym sezonie. Zalecamy wykonanie zabiegu zapobiegawczego na krótko przed deszczem (np. preparatem Delan 0,5 kg/ha).  W celu silniejszego ograniczenia parcha wskazane jest dodać produktem fosforynowym Prevent P 2,0 l/ha lub stymulator odporności Kendal 2,0 l/lha.
Zwracamy uwagę, że odpowiednie postępowanie w sytuacjach silnych infekcji (odpowiedni schemat zabiegów i dobór preparatów) decyduje o sukcesie w walce z parchem jabłoni.

ZWALCZANIE BRUNATNEJ ZGNILIZNY DRZEW PESTKOWYCH
Na początku kwitnienia (faza rozchylania się pierwszych pąków) wykonać pierwszy zabieg zwalczający brunatną zgniliznę drzew pestkowych. Zabieg jest szczególnie ważny w sadach, w których w zeszłym roku obserwowano problemy z brunatną zgnilizną. W przypadku odmian szczególnie wrażliwych na tę chorobę wykonać dwa zabiegi: na początku i w pełni kwitnienia.
Stosować jeden z preparatów: Topsin M 500 SC 1,5l/ha, Kaptan Plus 71,5 WP w dawce 2 kg/ha, lub preparat zawierający tebukonazol, np. Tebu 250 EW w dawce 0,75 l/ha,

NAWOŻENIE DOLISTNE SADÓW
W niektórych sadach jabłoniowych rozpoczyna się faza różowego pąka, należy w nich zastosować gotową mieszankę FruitAkademia na Różowy pąk, tam gdzie rozwój przebiega wolniej (chłodniejsze stanowisko, odmiany później rozwijające się) należy zastosować mieszankę FruitAkademia na Zielony pąk.
W sadach pestkowych – wiśnia, czereśnia- rozpoczyna się kwitnienie, zalecamy na biały pąk zastosować dokarmianie azotem, borem i cynkiem. Do tego celu można wykorzystać gotową mieszankę FruitAkademia na Zielony pąk (do stosowania na biały pąk w sadach pestkowych). W trakcie kwitnienia wiśni i czereśni nie należy nawozić dolistnie.
Oprysk biostymulatorem zawierającym aminokwasy roślinne (Megafol 2,5 l/ha) wzmocni drzewa, dzięki czemu lepiej zniosą stresy związane np. z przymrozkami i suszą.

NAWOŻENIE DOLISTNE GATUNKÓW JAGODOWYCH
Zalecamy w początkowym okresie wzrostu stosować biostymulator Megafol zawierający aminokwasy roślinne w dawce 2,5 l/ha z nawozem mikroelementowym (OptiMikro) w dawce 2,5 kg/ha lub nawóz PLANTAFOL 10.54.10 zawierający wysoką zawartość fosforu, schelatowane mikroelementy i adiuwant wspomagający wchłanianie.


SKS 6 2015 Parch: interwencyjnie Batalion 0,7L+Delan 0,3kg, zapobiegawczo Delan 0,5kg +PreventP 2L / Kendal 2L, Pestkowe Brunatna zgnilizna: TopsinM 1,5L Dolistnie: Jablon: FA_ zielony/rozowy_pak, Pestkowe: FA_Zielony_pak; Jagodowe: Megafol 2,5L+ Optimicro 2,5kg lub Plantafol 10.54.10 2,5kg
http://zzowarka.pl/download/SKS_6_2015.pdf