Komunikaty

PARCH JABŁONI
Przelotne opady mogły lokalnie wywołać słabe infekcje parcha jabłoni. W sadach gdzie ostatni zabieg zapobiegawczy wykonany był ponad 3 dni przed opadami zalecamy wykonanie zabiegu interwencyjnego, np. 0,7 l/ha Batalion + 0,5 kg Delan. W pozostałych przypadkach zalecamy kontynuowanie ochrony zapobiegawczej. Jeśli drzewa nie osiągnęły jeszcze fazy zielonego pąka do ochrony zapobiegawczej można wykorzystać środki miedziowe, np. CopperMax 50 WP do 1,5 kg/ha.

MĄCZNIAK JABŁONI
Lekka zima sprzyjała przezimowaniu grzybni mączniaka jabłoni. Jeśli presja ze strony choroby w ubiegłym sezonie była silna zalecamy do kwitnienia dodawać do cieczy roboczej środki siarkowe      (Siarka 80%) w dawce 7,5 kg/ha.

ZARAZA OGNIOWA
W sadach, w których w ubiegłym sezonie obecne były symptomy zarazy ogniowej zalecamy wykonanie  do ochrony przed parchem większej liczby zabiegów preparatami miedziowych takimi jak Copper Max 50 WP. Należy mieć na uwadze fakt, że późne stosowanie preparatów miedziowych niesie za sobą ryzyko poparzenia liści, a w późniejszym okresie również i zawiązków, jest jednak to najprostsza metoda ograniczenia presji ze strony tego patogena.

NAWOŻENIE DOLISTNE W JABŁONIACH
Aktualnie coraz ważniejsze stają się mikroelementy – między innymi cynk i bor. Proponujemy wykonanie  zabiegu nawozem FruitAkademia na mysie ucho, a od fazy zielonego pąka stosować nawozy bogate w te mikroelementy oraz azot. Gotową propozycją jest nawóz FruitAkademia na zielony pąk.

NAWOŻENIE DOLISTNE W PESTKOWYCH: WIŚNIA/CZEREŚNIA
Zalecamy wykonanie aplikacji w celu dokarmienia pąków nawozami bogatymi w azot, np. mocznik w dawce 5 kg/ha, w mieszaninie z nawozem BorExtra (1kg/ha) oraz fosforynem Prevent P w dawce 1,5 l/ha. Idealnie skomponowanych nawozem na biały pąk jest mieszanka FruitAkademia na zielony pąk.

NAWOŻENIE DOLISTNE MALINY, TRUSKAWKI
Z uwagi na niskie temperatury nocą na roślinach widoczne są niedobory fosforu. Zalecamy dokarmienie dolistne nawozem PLANTAFOL 10.54.10 zawierającym wysoką zawartość fosforu, schelatowane mikroelementy i adiuwant wspomagający wchłanianie.


SKS 5 2015 Parch: zapobiegawczo Copper Max 1,5kg interwencyjnie Batalion 0,7L+Delan 0,5kg, Mączniak: Siarka80 7,5kg Dolistnie: Jablon: FA_ zielony_pak Pestkowe: BorExtra 1kg+Prevent P 1,5L;  Malina/Truskawka: Plantafol 10.54.10.
http://zzowarka.pl/download/SKS_5_2015.pdf