• slajd
  • slajd lot2
  • slajd3
  • slajd 4

Podsumowanie "Wieczoru Poezji i Prozy"

wieczor poezji 1 mListopad to wyjątkowy miesiąc w kalendarzu. Pogoda zazwyczaj nie sprzyja wędrówkom, podróżom, aktywnym zajęciom. Bardziej skłania do refleksji, zadumy, melancholii. To czas, kiedy zamiast aktywnych rozrywek, wolimy ciepły fotel, kominek, herbatę i… książkę.

Wykorzystując sprzyjającą ku temu aurę, włodarz naszego miasta – burmistrz Dariusz Gwiazda, zaprosił mieszkańców gminy na wyjątkowy wieczór – Wieczór Poezji i Prozy.

Wyjątkowość tego spotkania polegała na tym, że na scenie zamiast zawodowych artystów, pojawiły się osoby, które są wszystkim znane, bo tu mieszkają, pracują, uczą się. Ci niezwykli goście piastują ważne funkcje – są dyrektorami, samorządowcami, przedstawicielami środowisk nauczycielskich, dziennikarskich, mundurowych, czy kościelnych. Ci niezwykle goście przyszli ze swoim ulubionym utworem literackim i go przeczytali. W zadumie, w powadze, wśród wyjątkowego zainteresowania publiczności. Były teksty smutne i komiczne, miłosne i patriotyczne, dziecięce i duchowe. Sienkiewicz, Mickiewicz, Twardowski, Grzesiuk, Tokarczyk – to tylko kilku autorów spośród całej ogromnej plejady poetów i pisarzy, których słowa zabrzmiały z grójeckiej sceny. A wszystko po to, aby zachęcić mieszkańców naszego miasta do czytania poezji, do chłonięcia literatury pięknej, do przedostania się w świat wyobraźni literackiej.

Na scenie pojawili się także nasi lokalni muzycy, którzy wykonali przepięknie i urzekająco piosenki pełne wzruszeń, czarów i magii. Zabrzmiały trzy piosenki grójeckie, będące pokłosiem konkursu jubileuszowego, odśpiewano utwory gwiazd polskiej estrady – m.in. Gepert, Demarczyk, Młynarskiego, German, a także wykonano dwie piosenki autorskie.

W wieczorze uczestniczyli: Beata Górecka, Jarosław Rupiewicz, Jolanta Sitarek, EduBand – Katarzyna Ekiel, Dorota Woźniak, Janusz Szarlip, Iwona Kwapisz, Karol Biedrzycki, Kazimierz Kochański, Agnieszka Maroszek, Grzegorz Rejer, Jerzy Binkiewicz, Zofia Witczak, Agnieszka Wójcik, Andrzej Kozera, Natalia Kozłowska, Matylda Gołębiowska, ks. Zbigniew Stefaniak, Milena Walenda, Beata Werpachowska, Magdalena Skassa, Barbara Tybiszewska, Mariusz Wojno, Anna Szewczyk, Zofia Gniadek, Elżbieta Zakrzewska, Ewa Banaszek, Iwona Janus, Maciej Rosłoniec, Artur Szlis, Szymon Wójcik, Magdalena Skassa.

W rolę prezenterów wcieliły się pracownice urzędu - Daria Bobrowska-Wachniewska (specjalista ds.pozyskiwania funduszy zewnętrznych) oraz Monika Kozłowska (naczelnik Wydziału Edukacji, Promocji i Spraw Społecznych), która również odpowiadała są scenariusz i reżyserię wieczoru poetyckiego.

Dekoracją zajęła się Barbara Lipska. Natomiast nad całością spotkania czuwali pracownicy Grójeckiego Ośrodka Kultury, którzy własnoręcznie przygotowali przepyszną herbatkę jesienną, o zapachu i smaku zadowalającymnajczulsze podniebienia. Podobnie jak grójecka szarlotka i inne lokalne smakołyki.

Nic więc dziwnego, że sala kinowa była wypełniona po brzegi. Do czego niewątpliwie przyczynili się dyrektorzy i nauczyciele grójeckich szkół, promując jesienny wieczór wśród swoich uczniów.

„ Ogromnie dziękuję wszystkim, którzy wzięli udział w piątkowym spotkaniu. Zarówno gościom występującym na scenie, jak i tłumnie przybyłej publiczności. Dziękuję również tym, którzy sprawili, że Wieczór Poezji i Prozy był niebywałą ucztą dla ducha, miał w sobie jesienną aurę, zadumęi magię. Słowa uznania, które do mnie dotarły od widzów, sprawiają, że takich inicjatyw na pewno będzie w naszym mieście więcej. Obiecuję, że nie zmarnuję ducha potrzeb kulturowych i historycznych, który rodzisię wśród naszych mieszkańców i mimo że rok jubileuszowy dobiega końca, większość zainicjowanych wydarzeń będzie kontynuowana w następnych latach.” Burmistrz Gminy i Miasta Grójec Dariusz Gwiazda

wieczor poezji 1 d

wieczor poezji 3 d

wieczor poezji 2 d