• slajd
  • slajd lot2
  • slajd3
  • slajd 4

„Witaj ziemio ma grójecka”

Jarmark m11 listopada 2019 roku obchodziliśmy 101 Rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodleglości. Z tej okazji Szkoła Podstawowa nr 2 w Grójcu przygotowała przedstawienie pt.: „Witaj ziemio ma grójecka”. Stanowiło ono ważny punkt obchodów rocznicowych.

W poniedziałkowe popołudnie artyści prezentowali się przy pełnej widowni, ich występy obejrzało ok.800 osób, w tym przedstawiciele Gminy i Miasta Grójec oraz mieszkańcy. Następnego dnia zostało przedstawione licznej społeczności szkolnej naszego miasta. Ich wysiłki mogło podziwiać ok.1500 uczniów grójeckich szkół. W inscenizacji zaprezentowano historię miasta, ukazując jego początki, ważny moment nadania praw miejskich, by poprzez II wojnę światową dotrzeć aż do współczesności. Ukazano postać księdza Piotra Skargi, nierozerwalnie złączonego z miastem, w kolorowy sposób przedstawiono grójeckie jarmarki z charakterystycznymi dla nich elementami. Cały spektakl stanowił niezwykle barwne połączenie słowa, muzyki, śpiewu i tańca. Nad jego scenariuszem i reżyserią pracowały p.A.Dębek i p.M.Bińkowska. Chór pod opieką p.M.Żabińskiej zaprezentował pieśni ludowe i patriotyczne. Ogromnym walorem przedsięwzięcia był taniec przygotowany pod kierunkiem p.B.Dąbrowskiej. Dzieci z PSP nr2 oraz L.O. w Grójcu wykonały: mazura, polkę, oberka i kujawiaka.Obraz dopełniła scenografia przygotowana przez p.L.Madej, p.A.Dębek, p.B.Dąbrowską, p.M.Bińkowską. Wykorzystano do niej elementy codziennej kultury ludowej np.: stroje,naczynia, sprzęty. O niezwykle ważną oprawę techniczną zadbali p.M.Srebrzyński i p.R.Gziut, a nad nagłośnieniem i oświetleniem czuwał p.P.Sobkowiak.

Tak znaczne przedsięwzięcie nie byłoby możliwe bez wsparcia sponsorów. Za pomoc w przygotowaniu przedstawienia pragniemy podziękować:grupie przyjaciół „Polonez grójecki” 50 plus, która sfinansowała wypożyczenie strojów;Dyrektorowi Brico Marche p.Marcinowi Stasiakowi; Dyrektorowi Firmy Erkar-Opakowania p.Edwardowi Celejewskiemu; firmie Europejskie Centrum Owocowe; osobom prywatnym, w tym rodzicom naszych uczniów za pomoc w przygotowaniu scenografii.

Jan Zamoyski powiedział:”Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie….Nadto przekonany jestem, że tylko edukacja publiczna zgodnych i dobrych robi obywateli”. Kierując się tymi słowami można powiedzieć, iż przedstawienie „Witaj ziemio ma grójecka..”było piękną lekcją lokalnego patriotyzmu.