• slajd
  • slajd lot2
  • slajd3
  • slajd 4

„Perfekcja i światło. Fotografie Czesława Olszewskiego ze zbiorów rodzinnych”

wystawa mGrójecki Ośrodek Kultury ma zaszczyt zaprezentować wystawę fotografii zatytułowaną „Perfekcja i światło. Fotografie Czesława Olszewskiego ze zbiorów rodzinnych”.

- KIEDY ODBĘDZIE SIĘ WERNISAŻ?
Wernisaż odbędzie się 15 lutego (piątek) o godzinie 18:00 w Grójeckim Ośrodku Kultury. Na wystawie zobaczymy oryginalne fotografie będące częścią zbiorów Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie. Kuratorem wystawy jest Agnieszka Kazała.

Podczas wernisażu o rodzinie Olszewskich wspomnienia z rodzinnego miasta oraz o warsztacie pracy ojca opowie syn, historyk sztuki, profesor Andrzej Kazimierz Olszewski.

- KIM BYŁ CZESŁAW OLSZEWSKI?
Czesław Olszewski (1894–1969) był bratem Juliusza Tadeusza Olszewskiego, burmistrza Grójca w latach 1934-39. Ten wybitny fotograf architektury urodził się w Grójcu, gdzie spędził lata dzieciństwa i młodości. Miłośnik muzyki, kolekcjoner, znawca grafiki i malarstwa

- CZEGO DOTYCZY WYSTAWA - CZY ZOBACZYMY STARE ZDJĘCIA GRÓJCA?  
Wystawa „Perfekcja i światło” obejmuje fotogramy z okresu trzech dekad dorobku twórczego Olszewskiego. Zdjęcia powstałe w latach 30. XX wieku pokazują dziedzictwo architektoniczne Warszawy, wspaniały monumentalny styl częściowo utracony podczas II wojny światowej. Na wystawie eksponowane są również pełne uroku pejzaże innych zakątków Polski, oraz fotografie z rodzinnego Grójca: wejście do kościoła parafialnego, dzwonnica przy Kościele św. Mikołaja, Ks. Aleksander Bujalski, Cmentarz żydowski i Brama cmentarza parafialnego oraz znajdujący się w pobliżu Pałac w Małej Wsi.

Za największe osiągnięcie w dorobku z zakresu fotografii pejzażowej Olszewski uważał zdjęcie cmentarza żydowskiego w Grójcu, dziś już nieistniejącego, które pokazuje całą nostalgię przedwojennych polskich miasteczek. Zdjęcia wnętrz również zniszczonego Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Warszawie stanowią kwintesencję stylu lat trzydziestych ubiegłego wieku.