• slajd
  • slajd lot2
  • slajd3
  • slajd 4

9 powodów dla których nie warto strzelać (nie tylko) w Noc Sylwestrową

sylwester mBurmistrz Gminy i Miasta Grójec Dariusz Gwiazda argumentuje porzucenie tradycji pokazu sztucznych ogni.

Fajerwerki, chociaż piękne i związane z tradycją Nowego Roku, od długiego czasu wymykają się spod kontroli. Często zaczynamy swoje zabawy pirotechniczne na kilka dni przed nocą sylwestrową, a kończymy nawet kilka dni po Nowym Roku. Modne staje się również strzelanie z okazji urodzin, ślubów, rocznic. To już nie jest jedynie 20 minut w roku. Dlaczego mimo tylu wad decydujemy się na pokaz sztucznych ogni?

1. NIE TAKIE PIĘKNE JAK MOGŁOBY SIĘ WYDAWAĆ
Francja: pokaz przygotowany przez specjalistów, według najbardziej szczegółowych zasad BHP, w rocznicę ważnego wydarzenia, wystrzały płynące w rytm muzyki, oczu nie można oderwać – od czasu ujrzenia takiego przedsięwzięcia, pojedynczy wystrzał lub byle jakie, budżetowe seanse nie cieszą, a fajerwerki nie są niczym wyszukanym.

2. NIEBEZPIECZNE DLA ZDROWIA FIZYCZNEGO
Każdego roku materiały pirotechniczne używane są nieumiejętnie i nieodpowiedzialnie. Ambulatoria notują obrażenia kończyn – poparzenia, skaleczenia, a także urwania, nie rzadsze są urazy słuchu (nadmiarowa dawka decybeli) i oczu – w najgorszych przypadkach utrata wzroku, notuje się również wypadki śmiertelne. Wystrzały nie pomagają też w leczeniu schorzeń o podłożu kardiologicznym.

3. NIEBEZPIECZNE DLA ZDROWIA PSYCHICZNEGO
Huk może wywoływać strach, nie tylko u dzieci, ale i dorosłych. Stany lękowe mogą zaburzać pracę systemu nerwowego i przewlekłych jego chorób. Ponadto, weterani wojenni skarżą się na traumatyczne wspomnienia z okresów wzmożonych działań wojennych.

4. PODŁOŻE TOKSYCZNYCH CHEMIKALIÓW
Aluminium wytwarza jasne, białe kolory, podczas gdy siarczek antymonu wytwarza połyskujące mieniacze. Jasne błękity są tworzone przez związki miedzi, podczas gdy zielone barwy są wytwarzane przez azotan baru. Czerwone kolory są wytwarzane przy użyciu strontu. Niektóre z nich mogą powodować problemy z oddychaniem, a także być rakotwórcze nie tylko dla ludzi, ale także dla zwierząt.

5. NIEEKOLOGICZNE DLA ŚRODOWISKA
Ekolodzy zgodnie twierdzą – fajerwerki zanieczyszczają powietrze wodę i stwarzają zagrożenie pożarowe.

6. STRESOGENNE DLA PUPILI
Spanikowany pies, bojący się wystrzałów to nie jest przyjemny widok dla właściciela, patrzącego jak jego zwierzątko cierpi. Można podać leki uspokajające, tylko kiedy, skoro mamy nieunormowany czas strzelania?

7. PŁOSZĄCE DZIKĄ ZWIERZYNĘ
Głośne strzelanie dociera na obrzeża miasta i przeraża mieszkające w lasach dziki, sarny i ptaki. Oprócz niepotrzebnego stresu, uciekająca zwierzyna może w popłochu wbiec pod koła auta, a to stanowi zagrożenie nie tylko dla niej.

8. WINOWAJCA POŻARÓW
Tam, gdzie jest ogień, bardzo łatwo o pożar, szczególnie gdy nie mamy doświadczenia nad kontrolowaniem wybuchu petardy. Nigdy nie odpalajmy też petard na balkonie!

9. DROGA PRZYJEMNOŚĆ
Chociaż każdy może wydawać swoje pieniądze na co chce, należy przyznać, że krótkotrwałe wrażenia wizualne mają niewspółmierny koszt.