• slajd
  • slajd lot2
  • slajd3
  • slajd 4

„Ojcowie Niepodległości” w gminnych szkołach

ojcowie mPrzez dwa tygodnie maja wystawa pt: "Ojcowie Niepodległości" udostępniona przez szczeciński Oddział IPN odwiedziła wszystkie gminne szkoły. Uczniowie PSP nr 1, PSP nr 2, PSP nr 3, PSP w Częstoniewie, PSP w Bikówku, PSP w Lesznowoli oraz Publicznego Gimnazjum zapoznali się z sylwetkami liderów walki o wolną Polskę w 1918 r. tj. Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Jana Paderewskiego, Wincentego Witosa, Wojciecha Korfantego i Ignacego Daszyńskiego.

Zdjęcia i biogramy Ojców Niepodległości wzbogacono krótkim rysem historycznym, na który złożyły się: mapa Polski z lat 1918-1923 prezentującą proces kształtowania się polskich granic, oś czasu ukazująca najważniejsze wydarzenia procesu odbudowy państwowości, a także przedruki pierwszych stron Monitora Polskiego z pierwszych dni niepodległości.

Ekspozycja gościła w szkolnych salach gimnastycznych i na korytarzach. Wykorzystywana była również przez nauczycieli historii i wos – u do poprowadzenia lekcji nt. odradzania się polskiej państwowości.

Wystawę można było również obejrzeć w dniu 20 maja na Placu Wolności podczas Świętach Kwitnących Jabłoni. Plansze symbolicznie wpisały się w architekturę pomnika Bohaterów Poległych o Wyzwolenie Narodowe, znacząc szlak historyczny od tych, którzy Polskę odbudowywali ku tym, którzy musieli bronić jej wolności.

Ekspozycja gościła w gminie w ramach obchodów 100 - lecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości.

ojcowie 1mojcowie 2mojcowie 3mojcowie 4mojcowie 5mojcowie 6m