• slajd
  • slajd lot2
  • slajd3
  • slajd 4

Święto Kwitnących Jabłoni 2016

skj mW tegorocznych obchodach Święta Kwitnących Jabłoni w Grójcu mieliśmy wszystko: gwiazdy sceny muzycznej, fantastyczną pogodę i... grójeckie jabłka w postaci soków, pieczonych owoców, jabłkowych racuchów, ale przede wszystkim w postaci szarlotki. Nic dziwnego, że na święto przybyły tłumy. W kulminacyjnym momencie na Placu Targowym było nas około 10 tys.

Warto zaznaczyć, że Święto Kwitnących Jabłoni to nie tylko jednodniowa impreza. Każdego roku święto składa się z wydarzeń towarzyszących, poprzedzających główne obchody, które odbywają się w weekend. Tak było również i w tym roku.
 
Hrabi bawił Grójec

ŚKJ rozpoczęliśmy 19 maja na wesoło – występem kabaretu Hrabi, który na scenie Grójeckiego Ośrodka Kultury swoim programem pt. "Tak, że o" rozśmieszył publiczność do łez.
 
Wystawa fotografii

W ramach współpracy miast partnerskich Grójca i Strumicy (Macedonia) 20 maja uroczyście otwarto wystawę fotografii "Strumicki Karnawał w obiektywie". Zaprezentowane zostały zdjęcia trzynastu macedońskich fotografów z jednego z najstarszych i największych karnawałów w Europie, który odbywa się właśnie w Strumicy w Macedonii.

Oprócz burmistrza Gminy i Miasta Grójec - Jacka Stolarskiego oraz jego zastępców Karola Biedrzyckiego i Tadeusza Krzyżanowskiego w otwarciu wystawy uczestniczyła m.in. chargé d’affaires Ambasady Macedonii w Polsce Ambasador Gorica Atanasova Gjorevska oraz delegacja ze Strumicy: Aco Maninski - kurator wystawy, dziennikarz, działacz NGO, Pance Bedzovski -  doradca w zakresie planowania i analizy w departamencie lokalnego rozwoju gospodarczego Miasta Strumica, przedstawiciel Rady Miejskiej w Strumicy, a także Nice Vasilev –  macedoński artysta, malarz i jego żona, tłumaczka Renata Gałązka-Vasilev.

Kurator wystawy opowiedział o tradycji Strumickiego Karnawału, a także o historii prezentowanych zdjęć, a Ambasador Macedonii wyraziła swoją radość ze współpracy naszych krajów oraz pogratulowała otwarcia tak pięknej wystawy. W drugiej części wieczoru można było posłuchać recitalu grójczanina, wybitnego tenora – Jana Zakrzewskiego oraz wirtuoza fortepianu Andrzeja Płonczyńskiego.
 
Sady w obłokach

Z kolei w sobotę, 21 maja, wieczorem, kiedy sady znajdowały się już w obłokach, na Rynku Miejskim w Grójcu rozpoczął się koncert  laureatów grójeckich festiwali, m.in. Festiwalu Piosenki Angielskiej czy Festiwalu Piosenki Przedszkolnej. Popis swoich umiejętności dał również zespół Perkoz z Zespołu Szkół Specjalnych w Grójcu, grający ciekawe rytmy na plastikowych tubach. Około godz. 19.00 wystąpił znany grójecki zespół Sektor A, który zaśpiewał utwory z repertuarów kultowych zespołów jak Dżem czy DeMono.

Finałem wieczoru był koncert Chóru Miasta Grójec, który zaprezentował kilka popularnych utworów, ale też kilka poświęconych Janowi Pawłowi II. Po raz pierwszy wykonano także Piosenkę o Grójcu, której autorem słów i muzyki jest grójczanin Kazimierz Kochański. Od października 2015 roku chórem dowodzi dyrygent Jarosław Praszczałek, a opiekę wokalną sprawuje tenor Jan Zakrzewski. Podczas koncertu chórowi towarzyszyli: na fortepianie Artur Słotwiński oraz Grand String Quartet.
 
 Wesołe Jabłuszko i nie tylko

Niedzielne świętowanie rozpoczęliśmy o godz. 10.00 na pl. Wolności programem słowno - muzycznym "Jabłko", w którym zaprezentowali się uczniowie grójeckich szkół podstawowych i gimnazjum.

W tym samym czasie na płycie placu ruszył Kiermasz Produktów Regionalnych, na którym można było skosztować m.in. świeżo tłoczonych soków, szarlotki i dżemów Koła Gospodyń Wiejskich z Lesznowoli, grójeckich słodyczy, w tym słynnych krówek, a także pierożków i racuszków oraz wielu, wielu innych smakołyków. Ponadto swoje prace: gobeliny, biżuterię, figury z tkanin utwardzanych, filcowane etui prezentowały artystki z naszego regionu, a obrazy - dzieci uczestniczące w warsztatach malarskich. Panie urządziły również pokaz tkania gobelinów oraz przędzenia wełny na wrzecionie. Zwiedzający drewniane domki mieli też okazję podziwiać bajeczny carving czyli dekoracje rzeźbione w owocach.  

Punktualnie o 10.00 swoją działalność zainaugurowało miasteczko namiotowe, a w nim ciekawe informacje oraz atrakcje dla mieszkańców przygotowali: ZHP Hufiec Grójec, Warsztaty Terapii Zajęciowej przy Parafii Miłosierdzia Bożego w Grójcu, panie - weterynarz oraz społeczny opiekun kotów, Związek Międzygminny pod nazwą Natura oraz Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna.

Nie zabrakło także zabaw dla najmłodszych. Od 10.00 w strefie dla dzieci "Wesołe Jabłuszko" gospodynie z KGW Lesznowola uczyły naszych milusińskich m.in. jak wykonać magnesowe jabłuszka z filcu oraz świeczniki w jabłuszku. Dużym zainteresowaniem cieszyły się takie atrakcje jak: jedzenie jabłuszka na sznurku, rzuty jabłuszkiem do skrzyneczki oraz malowanie WIELKIEGO Jabłka na płycie placu.
Podczas imprezy Klub Motocyklowy Boruta MC Poland prowadził akcję "Motoserce", podczas której można było oddać krew - przez całą imprezę zebrano jej 11 litrów.

O godz. 13.00 rozpoczął się koncert Moniki Kuszyńskiej. Szczególnie ciepłą reakcję publiczności wywołały wspomnienia artystki. Pani Monika opowiadała, że w Grójcu „rozpoczęła się jej kariera”, ponieważ to tutaj, występując na stadionie jako mała dziewczynka, poczuła, że chce śpiewać. Po koncercie gwiazdy sceną zawładnęli: Orkiestra Dęta OSP Grójec oraz zespół Fletnia Pana z parafii Miłosierdzia Bożego. Po 15.00 plac opanowali miłośnicy szarlotek i rozpoczął się Konkurs na Króla\Królową Szarlotki. Pod czujnym okiem gospodyń z KGW Lesznowola Komisja Konkursowa w składzie: burmistrz Jacek Stolarski, dyrektor GOK Grzegorz Rejer, aktorzy znani z serialu "Ranczo" - Bogdan Kalus, Sylwester Maciejewski oraz Jacek Łapot (kabaret Długi) przystąpili do smakowania i oceniania 16 - stu szarlotek zgłoszonych do konkursu. Podczas gdy szacowna komisja obradowała, odbyło się Wielkie Mierzenie Szarlotki. Oto wynik - nasza Grójecka Społeczna Szarlotka autorstwa 16 - stu kucharzy - ochotników osiągnęła długość: 5,90 m! Następnie ze sceny oczytano werdykt Komisji Konkursowej, zgodnie z którym Królową Szarlotki 2016 została pani Anna Turska Tomaszewska z Lesznowoli – autorka szarlotki nr 16. Uroczystej koronacji królowej oraz przekazania berła dokonał burmistrz Jacek Stolarski. Królewską szarfę upiął pan Sylwester Maciejewski z „Rancza”. A nagrodę w postaci wielofunkcyjnego robota kuchennego u stóp miłościwie panującej złożył dyrektor GOK Grzegorz Rejer. Warto podkreślić, że pani Ania podobny sukces odniosła dwa lata temu podczas obchodów 600 lecia Lesznowoli.

Koronacja królowej zakończyła imprezę na Pl. Wolności. Organizatorzy pragną podziękować za zaangażowanie i pomoc w przebiegu tej części ŚKJ: wspaniałym dziewczynom i niezrównanym gospodyniom z KGW Lesznowola oraz pracowitym i oddanym harcerzom z ZHP Hufiec Grójec. Bez Waszej energii i ciężkiej pracy nasze regionalne świętowanie nie byłoby tym czym było! Dziękujemy za wspaniałe występy szkołom oraz Orkiestrze Dętej OSP Grójec i zespołowi Fletnia Pana z parafii Miłosierdzia Bożego. Podziękowania kierujemy również do wszystkich organizacji, instytucji, firm i osób prywatnych, które współtworzyli miasteczko namiotowe oraz Kiermasz Regionalny, a także dla organizatorów akcji „Motoserce”.

Brydż na ŚKJ

Podczas ŚKJ tradycyjnie w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Grójcu odbył się również Turniej Brydzą Sportowego, na który zjechali zawodnicy z całej Polski, wzięło w nim udział 30 par.
 
Tłumy na gwiazdach disco polo

Od godz. 16.30 Święto Kwitnących Jabłoni przeniosło się na Plac Targowy przy ul. Kobylińskiej. Fani Zenona Martyniuka – lidera popularnego zespołu disco polo Akcent – którzy zdążyli dojechać na koncert, szaleli do utworów takich jak: "Przez Twe Oczy Zielone" czy "Przekorny los". 

Drugą gwiazdą, która wywołała również wiele emocji wśród uczestników święta był kolejny zespół disco polo - Power Play znany z utworów: "Co ma być to będzie" albo "Lubisz To Lubisz". Podczas koncertu zespołu tłumy fanów falowały i podskakiwały śpiewając ich utwory.

W tej części wieczoru znalazł się również występ legendarnego grójeckiego zespołu Średnia 55.

W przerwach pomiędzy niedzielnymi koncertami na Placu Targowym o to, aby dobry humor nie opuszczał świętujących, zadbał Kabaret KaŁaMaSz składający się z dwóch aktorów z popularnej ławeczki w serialu "Ranczo": Bogdana Kalusa i Sylwestra Maciejewskiego oraz Jacka Łapota – twórcy kabaretu "Długi".

Na zakończenie zabawy wystąpiła gwiazda wieczoru: finalista popularnego programu "Mam Talent" - Kamil Bednarek z zespołem grający reggae. Artysta dał się zauważyć na scenie jako istny wulkan pozytywnej energii, która udzieliła się również skaczącej i kołyszącej się publiczności. Takim radosnym akcentem zakończyliśmy tegoroczne Święto Kwitnących Jabłoni. Do zobaczenia za rok!


Ilona Feliksiak  
Anna Kamińska
 

skj 1mskj 2mskj 3mskj 4mskj 5mskj 6mskj 7mskj 8mskj 9mskj 10mskj 11mskj 12mskj 13mskj 14mskj 15mskj 16mskj 17mskj 18mskj 19mskj 20mskj 21mskj 22mskj 23mskj 24mskj 25mskj 26mskj 27mskj 28mskj 29mskj 30mskj 31mskj 32mskj 33mskj 34mskj 35mskj 36mskj 37mskj 39mskj 40mskj 41mskj 42mskj 43mskj 44mskj 45mskj 46mskj 47mskj 48mskj 49mskj 50mskj 51mskj 52mskj 53mskj 54mskj 55mskj 56mskj 57m