• slajd
  • slajd lot2
  • slajd3
  • slajd 4

Delegacja z Grójca z wizytą u włoskich partnerów

Canosa di Puglia 1m

W dniach 31 lipca – 3 sierpnia burmistrz Gminy i Miasta Grójec Jacek Stolarski oraz jego zastępca Karol Biedrzycki odwiedzili miasto partnerskie Canosa di Puglia. Członkowie delegacji przybyli na zaproszenie władz zaprzyjaźnionej gminy, aby uczestniczyć w obchodach święta patrona miasta św. Sabino.

Gospodarze zadbali o to, aby program pobytu obfitował zarówno w liczne spotkania o charakterze roboczym, jak również w atrakcje turystyczne, których celem było poznanie regionu Apulii.

W sobotę, 1 sierpnia odbyło się oficjalne zebranie w Urzędzie Miasta, na którym obecni byli m.in. Burmistrz Miasta Canosa Ernesto La Salvia, Przewodniczący Rady Miejskiej Pasquale Di Fazio, Radny ds. Rolnictwa i Działalności Produkcyjnej Leonardo Piscitelli, Radna ds. Turystyki i Komunikacji Instytucjonalnej Maddalena Malcangio, Radny ds. Kultury Sabino Facciolongo, Radny ds. Współpracy Instytucjonalnej Marco Augusto Silvestri oraz inni przedstawiciele władz. Po spotkaniu w ratuszu goście z Grójca wzięli udział we mszy św. w Katedrze Świętego Sabino. W godzinach popołudniowych przedstawiciele naszej gminy zwiedzili centrum miasta Canosa di Puglia, stary romański most, a także odwiedzili wykopaliska archeologiczne. Kolejnym punktem programu była procesja ulicami miasta na cześć patrona św. Sabino.

Następny dzień wizyty, 2 sierpnia poświęcony został zwiedzaniu fabryki zajmującej się produkcją wina oraz położonych w okolicach Canosy i sąsiedniej miejscowości Loconii gospodarstw rolnych, w których hodowane są winogrona, oliwki, sadzonki brokuła, pietruszki, jak również żółte brzoskwinie zwane  percoca. W niedzielne popołudnie burmistrz Ernesto La Salvia zaprosił delegatów z Grójca do oddalonego o ok. 40 km miasta Trani, w którym goście mogli podziwiać piękny port, promenadę, katedrę romańską oraz malowniczy zamek.

W poniedziałek, 3 sierpnia po śniadaniu i pożegnaniu się z gospodarzami burmistrz Jacek Stolarski i jego zastępca Karol Biedrzycki udali się w drogę powrotną do Polski.

Przedstawiciele naszego miasta bardzo dobrze oceniają swoją wizytę oraz płynące z niej korzyści dla społeczności obydwu gmin.

„Cieszę, że mogliśmy wziąć udział w święcie patrona Canosy di Puglia. Zostaliśmy miło przyjęci przez naszych przyjaciół z Włoch. Mam nadzieje, że to spotkanie będzie okazją do następnych spotkań nie tylko delegacji miast, ale także przedsiębiorców. Obydwie gminy mają bardzo dużo do zaoferowania. My jesteśmy największym producentem jabłek w Europie. Natomiast Canosa di Puglia słynie z pysznych oliwek, oliwy z oliwek, wina, smacznych owoców percoci, winogron.” – stwierdził po powrocie zastępca burmistrza Karol Biedrzycki.

Z wizyty delegacji z Polski zadowolony był również burmistrz Canosa di Puglia Ernesto La Salvia.

“Samorząd naszej Gminy chciał wznowić oraz wzmocnić więź między dwoma miastami tak, aby zintensyfikować relacje handlowe w obszarze produktów charakterystycznych wytwarzanych w obu miejscowościach, takich jak brzoskwinie i jabłka. Nasza oliwa, wino i inne potrawy również zostały bardzo docenione. Goście mogli nie tylko poznać stosowane przez nas metody produkcyjne, ale także udzielić nam rad dotyczących metod przetwarzania owoców, których w Polsce są mistrzami. Uczestnictwo przedstawicieli z Grójca w święcie patrona przyczyni się nie tylko do stymulacji procesów handlowych ale również kontaktów turystycznych między oboma miastami.”  - podkreślił burmistrz Canosy di Puglia.

W podziękowaniu za miłą wizytę partnerzy włoscy zostali zaproszeni do odwiedzenia naszego miasta w celu kontynuowania działań na rzecz zacieśniania współpracy pomiędzy zaprzyjaźnionymi gminami.

Canosa di Puglia 2mCanosa di Puglia 3mCanosa di Puglia 4mCanosa di Puglia 5mCanosa di Puglia 6mCanosa di Puglia 7mCanosa di Puglia 8m