• slajd
  • slajd lot2
  • slajd3
  • slajd 4

Minął rok w 61 batalionie lekkiej piechoty w Grójcu

Już od roku 61 blp przyjmuje w swe szeregi żołnierzy OT. Pierwsze szkolenia rozpoczęły się w  kwietniu  2018 roku, a batalion łącznie przeszkolił 778 żołnierzy.

Podczas roku działań na poligonach  w Nowej Dębie i Wędrzynie oraz na terenie grójeckiego  batalionu przeprowadzono 36 szkoleń, a w tym–szkolenia podstawowe dla kandydatów bez przeszkolenia wojskowego i wyrównawcze dla żołnierzy rezerwy.  Cztery z nich – szkolenia podstawowe zakończyły się uroczystą przysięgą wojskową w Radomiu, Płocku i Warszawie (dwukrotnie). Od maja batalion prowadzi także cykliczne szkolenia rotacyjne (w sumie dwadzieścia sześć szkoleń) dla żołnierzy OT. W batalionie szkoliło się 15 oficerów, 66 podoficerów i 697 szeregowych.

Żołnierze batalionu w ramach 6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej, brali również czynny udział  w ogólnopolskich ćwiczeniach wojskowych ,,Rybołów-2018’’ oraz „Myszołów-2018”.  We współpracy z administracją  rządową i samorządową, żołnierze  z 61blp reprezentowali Grójec w uroczystych obchodach świąt państwowych i regionalnych w całym województwie mazowieckim. Ponieważ dla batalionu istotne znaczenie ma współpraca z partnerami lokalnym, regularnie prowadzone były zajęcia w szkołach z klasami o profilu mundurowym i ogólnym.

Motto przewodnie Wojsk Obrony Terytorialnej brzmi: ,,ZAWSZE GOTOWI, ZAWSZE BLISKO”, pobudza ono żołnierzy do wspierania mieszkańców w sytuacjach kryzysowych. W minionym roku żołnierze OT sami wychodzili z inicjatywą organizacji akcji społecznych na rzecz mieszkańców, a także chętnie włączali się  w różne akcje społeczne.  

W dniach 11-14 sierpnia 2018 roku żołnierze 61 batalionu z Grójca uczestniczyli  wraz z innymi brygadami Obrony Terytorialnej w ,,Sztafecie Niepodległości na 100-lecie odzyskania niepodległości’’, od źródeł i ujścia rzeki Wisły zakończony w Warszawie.  W dniu 27 października  2018 r.  na grójeckiej pływalni żołnierze OT brali udział w sztafecie pływackiej na dystansie 100 km z okazji stulecia odzyskania niepodległości. 8 listopada uczestniczyli w pikniku w Mogielnicy. Żołnierze przebiegli w umundurowaniu polowym na 3000m i zaprezentowali sprzęt wojskowy będący na wyposażeniu batalionu.
Od kwietnia żołnierze 61 blp aktywnie angażują się również w akcje krwiodawstwa, biorąc między innymi udział w akcji Ministerstwa Obrony Narodowej pod hasłem „SpoKREWnieni służbą”.

W listopadzie żołnierze 61 batalionu lekkiej piechoty z Grójca w Jednostce Wojskowej w Ogrodzienicach, m.in. zorganizowali zbiórkę krwi dla 20-letniego Dominika zmagającego się z nowotworem krwi.  
W ubiegłym roku, w ramach podnoszenia swoich kwalifikacji zawodowych, żołnierze brali udział w licznych kursach i szkoleniach. Ukończyli min. kursy: sternika motorowodnego, płetwonurka, operatora sprzętu inżynieryjnego, obsługi łodzi saperskich oraz kursy szkoleniowo-metodyczne na przyszłych instruktorów, które będą kontynuowane w 2019 roku. Ponadto dla nowo przybyłych żołnierzy organizowane będą nieodpłatnie nowe szkolenia np. z zakresu współdziałania z lokalną administracją w przypadku wystąpienia klęsk żywiołowych, w rejonie działania 61blp. Przedsięwzięcia te realizowane będą w oparciu o specjalistyczną bazę szkoleniową.

61 batalion lekkiej piechoty w Grójcu w 2019 roku prowadzi nabór ochotników do Terytorialnej Służby Wojskowej na terenie powiatu grójeckiego, otwockiego, garwolińskiego, piaseczyńskiego oraz na terenie miasta stołecznego Warszawy. Szczegółowych informacji udzielają  Wojskowe Komendy Uzupełnień (WKU-Garwolin tel. 261-815-958, WKU-Warszawa Mokotów tel. 261-854-062) oraz sekcja kadrowa S-1, 61blp Grójec pod stacjonarnym nr telefonu 261-513-504.


ppor. Jolanta MACIASZEK
OFICER PRASOWY
6 MAZOWIECKA BRYGADA
OBRONY TERYTORIALNEJ
tel. kom. 887 335 612
email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
WWW: www.terytorialsi.mil.pl
 FB: Wojska-Obrony-Terytorialnej
TT: @terytorialsi
   "Zawsze gotowi, zawsze blisko!"