• slajd
  • slajd lot2
  • slajd3
  • slajd 4

Orszak Trzech Króli w Grójcu

orszak mW piątek, 6 stycznia ulicami Grójca już po raz drugi przeszedł Orszak Trzech Króli. W barwnym korowodzie wzięło udział około tysiąc osób.

Obchody Święta Trzech Króli w naszym mieście rozpoczęły się od uroczystej mszy św., która w południe odprawiona została w kościele pw. Miłosierdzia Bożego w Grójcu. Po nabożeństwie z placu przed kościołem ruszył orszak prowadzony przez bębniarzy z orkiestry Dętej OSP Grójec, Gwiazdę Betlejemską, w rolę której wcielił się nauczyciel z Zespołu Szkół Specjalnych im. Ks. J. Twardowskiego oraz aniołów - uczniów ZSS. Za prowadzącymi podążali konno trzej królowie w strojach wypożyczonych specjalnie na tę okazję z Teatru Wielkiego w Warszawie. Maszerujący przeszli ul. Jana Pawła II, al. Niepodległości i ul. Krótką na spotkanie z Nowonarodzonym Dziecięciem do szopki na placu Wolności. Nawiązując do tradycji przedstawień jasełkowych, dzieci ze Szkoły Podstawowej numer 1 pod kierunkiem pani Elżbiety Więcławek oraz młodzież z Duszpasterstwa Młodzieży MAGIS pod kierunkiem ks. Kamila Falkowskiego zaprezentowali uczestnikom korowodu dwie scenki okolicznościowe. Jak przystało na uliczne kolędowanie podczas orszaku nie zabrakło aniołów i diabełków, także tych na szczudłach.

Organizatorzy przygotowali dla wszystkich uczestników korony, naklejki i śpiewniki, które były rozdawane przez Harcerzy ZHP Grójec. Harcerze nieśli również flagi orszakowe, a także rozpalili palenisko na placu Wolności, aby przybyli na rynek mogli się nieco ogrzać. Maszerującym w korowodzie towarzyszyły śpiewy w wykonaniu chóru Fletnia Pana, który na koniec dał koncert koło szopki. 

Dla tych, którzy wytrwali do końca 1.Grójecki Ośrodek Radioelektroniczny przygotował ciepły posiłek: grochówkę oraz herbatę.

Tegoroczny Orszak zorganizowali: Grójecki Ośrodek Kultury, parafia pw. św. Mikołaja w Grójcu oraz parafia pw. Miłosierdzia Bożego w Grójcu. Wydarzenie powstało także dzięki zaangażowaniu i współpracy mnóstwa organizacji i instytucji działających na terenie Grójca, a w szczególności:

- Urzędu Gminy i Miasta Grójec
- szkół z terenu Grójca: Szkoły Podstawowej Nr 1, Szkoły Podstawowej Nr 2, Szkoły Podstawowej Nr 3, Publicznego Gimnazjum w Grójcu, Zespołu Szkół Specjalnych w Grójcu, Liceum Ogólnokształcącego im. Piotra Skargi w Grójcu,
- Hufca ZHP Grójec,
- Scholi Fletnia Pana przy parafii Miłosierdzia Bożego w Grójcu,
- Duszpasterstwa Młodzieży MAGIS
- Komendy Powiatowej Policji w Grójcu,
- Straży Miejskiej w Grójcu,
- 1 Grójeckiego Ośrodka Radioelektronicznego
- Orkiestry Dętej OSP Grójec.

W role Trzech Króli wcieli się:
Ireneusz Ziemba - Król Kacper
Andrzej Wodyński - Król Melchior
Robert Rozwód - Król Baltazar

Nagłośnienie i oprawę techniczną zapewnił Piotr Sobkowiak Dj Sopel. Orszak wsparli również: Piekarnia Dojutrek oraz Radzio Fitness Klub.

Organizatorzy składają serdeczne podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania wydarzenia.

Zapraszamy za rok!

tekst: Anna Kamińska
zdjęcia: Robert Czempiński

 

orszak 1morszak 2morszak 3morszak 4morszak 5morszak 6morszak 7morszak 8morszak 9m