• slajd
  • slajd lot2
  • slajd3
  • slajd 4

Wszyscy jesteśmy migrantami tego świata

erasmus mPod takim właśnie hasłem odbyło się pierwsze spotkanie międzynarodowej młodzieży w grójeckim L.O. im. P. Skargi w dniach 13-19 listopada 2016r. Szkoła jest koordynatorem projektu realizowanego w ramach programu Erasmus+ na lata 2016-2018. Oprócz uczniów z Polski w spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele ze szkół partnerskich z Grecji, Hiszpanii, Portugalii i Włoch, razem 27 osób.

Uczniowie i nauczyciele wspólnie poznawali historię fal migracji w poszczególnych krajach oraz uczestniczyli w spotkaniach z pracownikami Urzędu Spraw Cudzoziemców w Warszawie, Zamkniętego Ośrodka dla Uchodźców w Lesznowoli, a także Powiatowego Urzędu Pracy w Grójcu. W celu poznania przyczyn i skutków migracji odbyło się również spotkanie z imigrantami z USA, Ukrainy i Filipin, którzy zdecydowali się osiedlić w Polsce. Wspólna praca podczas warsztatów pozwoliła na wymianę doświadczeń, integrację i nabycie umiejętności pracy w zespole. Owocem pracy uczniów jest czasopismo stworzone przy pomocy programu jilster.com oraz zbiór opowiadań dotyczących migracji.

Ponadto młodzież została przyjęta przez Burmistrza Gminy i Miasta Grójec Jacka Stolarskiego w Ratuszu. Nie zabrakło również miejsca na zwiedzanie najciekawszych miejsc w Warszawie i w Grójcu, a także na wspólną integrację. Konkurs na najsmaczniejsze potrawy z jabłka przygotowane przez samych uczniów domowymi sposobami oraz wieczór talentów pomogły w bardzo szybkim tempie przełamać barierę językową.

Wizyta w Polsce była pierwszą z pięciu zaplanowanych na najbliższe dwa lata i szkoła polska, jako koordynator projektu, miała przyjemność gościć międzynarodową grupę uczniów i nauczycieli. Po doświadczeniach zdobytych w kilku poprzednich projektach, mamy nadzieję, że zostawiliśmy na naszych przyjaciołach niezapomniane wrażenie. Najlepszym na to dowodem są niektóre opinie naszych gości:

„Dear friends, I and my colleagues are grateful to teachers, students and host families that received us in Poland. Thanks for all! It has been a pleasure to collaborate with all partners involved in this project.”
Mina (Italy)

„Thank you to you all, our stay there was amazing, I felt at home and in a big family.”
Jonathan (Spain)

„After a great week in Poland, we arrived in Portugal with new friends and lots of good memories. The Portuguese team is grateful to teachers, students and families that received us in Poland. Thank you for your generosity! That was a pleasure to meet all the partners and to collaborate in our common project.”
Ana and Alexandra (Portugal)

Wizyta z pewnością przyczyni się do dalszej integracji młodzieży, rozwinięcie poczucia zrozumienia i tolerancji we współczesnym świecie oraz do poprawy znajomości języka angielskiego.

Paweł Pośnik - koordynator projektu
L.O. Grójec

erasmus 1merasmus 3merasmus 4merasmus 5merasmus 6merasmus 7merasmus 8merasmus 9m