• slajd
  • slajd lot2
  • slajd3
  • slajd 4

Wielkie wyróżnienie dla Andrzeja Mitana

mitan1_m

Mieszkaniec Grójca nagrodzony

Pod koniec ubiegłego roku Andrzej Mitan - mieszkaniec Grójca otrzymał od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego - Bogdana Zdrojewskiego specjalną nagrodę za nieocenione zasługi dla polskiej kultury. W 2010 roku ukazała się również książka, która przedstawia jego artystyczny dorobek życia.

mitan_d

Andrzej Mitan jest aktywnym animatorem sztuki, kuratorem i koordynatorem wielu festiwali, wystaw, koncertów, sympozjów. Należy on do jednych z najbardziej oryginalnych i zjawiskowych postaci polskiej kultury. Ten znakomity performer i muzyk jazzowy związany jest z działalnością artystyczną od 43 lat. Jest współtwórcą takich formacji artystycznych jak „Onomatopeja", „Super Grupa Bez Fałszywej Skromności", „Niezależne Studio Muzyki Elektroakustycznej", „Święta Racja", „Koncert Figur Niemożliwych".
Pan Andrzej był współorganizatorem Centrum Sztuki Współczesnej na Zamku Ujazdowskim w Warszawie oraz kuratorem generalnym Mazowieckiego Festiwalu Artystów „Powstanie sztuki” – Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia” w Radomiu.
Andrzej Mitan swoją twórczość prezentował m.in. w Moskwie, Belgradzie, Wiedniu, Zurichu, Sztokholmie, Budapeszcie, Nowym Jorku, Berlinie, Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu oraz w wielu innych miastach na całym świecie. Zapraszany jest zarówno do polskich jak i zagranicznych galerii.
Jego płyta zatytułowana ,,Ptaki" znajduje się w m.in. zbiorach Museum of Modern Art w Nowym Jorku.

Karol Biedrzycki